Two 150-horsepower (HP) motors are being considered for installation at a munici
ID: 2709982 • Letter: T
Question
Two 150-horsepower (HP) motors are being considered for installation at a municipal sewage-treatment plant. The first costs $4,500 and has an operating efficiency of 83%. The second costs $3,600 and has an efficiency of 80%. Both motors are projected to have zero salvage value after a life of 10 years. If all the annual charges, such as insurance, maintenance, etc., amount to a total of 15% of the original cost of each motor, and if power costs are a flat 5 cents per kilowatthour, how many minimum hours of full-load operation per year are necessary to justify purchasing the more expensive motor at i = 6%? (A conversion factor you might find useful is 1 HP = 746 watts = 0.746 kilowatts.)
Explanation / Answer
a)Let "a" be no of minimum hours to be operated
Horse power to KW conversion :
=150*.746=111.9 KW
calculate the annual payment to be made if we buy $4500 at 6% for 10 years
=pmt(rate,nper,pv,fv,type)
=pmt(6%,10,4500,,0)=$611.41
annual Manintenace cost=(.15*4500)+((111.9*a)/.83)*.05 (Here divideb ny .83 since it is 83% efficient)
=6.741a+675
b)Simiarly in second case
calculate the annual payment to be made if we buy $3600 at 6% for 10 years
=pmt(rate,nper,pv,fv,type)
=pmt(6%,10,3600,,0)=$489.12
annual Manintenace cost=(.15*3600)+((111.9*a)/.8)*.05 (Here divideb ny .83 since it is 83% efficient)
=6.994a+540
Equating total annual cost in both cases
611.41+6.741a+675=489.12+6.9938a+540
a=1017.8 hours per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.