On 1/1/11 Erin Rogers ESTIMATES the following fixed PRODUCT costs: Janitorial Sa
ID: 2709576 • Letter: O
Question
On 1/1/11 Erin Rogers ESTIMATES the following fixed PRODUCT costs: Janitorial Salaries for manufacturing facility $40,000 Rent on Manufacturing Facility $200,000 Erin Rogers, UW-M graduate, creates the following standards for the sandwiches: 1. Compute the GROSS MARGIN in terms of total $ ?s for all 3 products. 2. Compute the CONTRIBUTION margin in terms of total S?s for all 3 products. 3. Abbott is thinking about discontinuing the Tuna Sandwich product line. If it does so, it will reduce the janitorial salaries by $1,000. Should Abbott discontinue the Tuna sandwiches line? Why or why not and 4. Assume that the toaster/machine can only run a total of 1100 hours or it will break. How many of each sandwich should abbott make? Show your work..Explanation / Answer
Answer:
a.)
Gross margin is calculated by subtracting cost of goods sold from revenue and dividing the result by revenues.
Now in case of this company there are three products having their different sale price and cost of goods sold (COGS) as well as their demand.
For Ham sandwich:
Annual Demand = 4000 sandwich
Price per sandwich = $10
COGS = $4.3
Therefore, Profit = $10 - $4.3 = $5.7/sandwich
Therefore total profit = 4000 x $5.7 = $22800
And total sales/revenues = 4000 x $10 = $40000
For PB&J sandwich:
Annual Demand = 5000 sandwich
Price per sandwich = $15
COGS = $12
Therefore, Profit = $15 - $12 = $3/sandwich
Therefore total profit = 4000 x $3 = $12000
And total sales/revenues = 5000 x $15 = $75000
For Tuna sandwich:
Annual Demand = 6000 sandwich
Price per sandwich = $6
COGS = $8.8
Therefore, Loss = $6 - $8.8 = $2.8/sandwich
Therefore total loss = 6000 x $2.8 = $16800
And total sales/revenues = 6000 x $6 = $36000
Therefore from the above:
Total sales made by the Company = $40000 + $75000 + $36000
= $151000
Total profit during the year = $22800 + $12000 - $16800 = $18000
So profit margin=Total profit/total sales x 100% = $18000/$151000 x100%
Profit margin = 11.92%
b.)
For Ham sandwich:
Annual Demand = 4000 sandwich
Price per sandwich = $10
Variable cost per sandwich = $2.5
Therefore, Contribution per sandwich = $10 - $2.5 = $7.5/sandwich
Therefore total Contribution = 4000 x $7.5 = $30000
And total sales/revenues = 4000 x $10 = $40000
For PB&J sandwich:
Annual Demand = 5000 sandwich
Price per sandwich = $15
Variable cost per sandwich = $6.8
Therefore, Contribution per sandwich = $15 - $6.8 = $8.2/sandwich
Therefore total Contribution = 5000 x $8.2 = $41000
And total sales/revenues = 5000 x $15 = $75000
For Tuna sandwich:
Annual Demand = 6000 sandwich
Price per sandwich = $6
Variable cost per sandwich = $5.2
Therefore, Contribution per sandwich = $6 - $5.2 = $0.8/sandwich
Therefore total Contribution = 6000 x $0.8 = $4800
And total sales/revenues = 6000 x $6 = $36000
Therefore from the above:
Total sales made by the Company = $40000 + $75000 + $36000
= $151000
Total contribution during the year = $30000 + $41000 + $4800 = $75800
So contribution margin = Total sales- total contribution = $75200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.