You are considering an investment in Keller Corp\'s stock, which is expected to
ID: 2708942 • Letter: Y
Question
You are considering an investment in Keller Corp's stock, which is expected to pay a dividend of $2.75 a share at the end of the year (D1 = $2.75) has a beta of 0.9. The risk-free rate is 5.4%, and the market risk premium is 5.0%. Keller currently sells for $28.00 a share, and its dividend is expected to grow at some constant rate g. Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock price at the end of 3 years? (That is, what is ?) Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Answer: CAPM...E(r) = RFR + Beta(Rm - RFR)...where (Rmarket - RFR) = market risk premium
E(r) = 0.054 + 0.9(0.05)
= 0.099, or 9.9%
D = dividend
Today's price is D1/(k-g) or, restated: D0(1+g)/(k - g)
so: 28 = 2.75(1+g)/(0.099 - g)
g =0.000715447
Price at end year 3 = D4/(k-g)
where D4 = D0* (1 + g)^4, and k = 0.099
so you have...
Price (at t=3) = 2.75(1.000715447^4)/0.098284553
=2.75787 /0.098284553
= $28.060, rounded: $28.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.