You are considering acquiring a firm that you believe can generate expected cash
ID: 2639473 • Letter: Y
Question
You are considering acquiring a firm that you believe can generate expected cash flows of $12,000 a year forever. However, you recognize that those cash flows are uncertain.
Suppose you believe that the beta of the firm is .6. How much is the firm worth if the risk-free rate is 3% and the expected rate of return on the market portfolio is 8%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
How much is the overvalue of the firm if its beta is actually 1.0? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a.Suppose you believe that the beta of the firm is .6. How much is the firm worth if the risk-free rate is 3% and the expected rate of return on the market portfolio is 8%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Beta 0.60 Risk free 0.03 Expected return on Market portfolio 0.08 Return = Risk Free return +Beta*Market risk premium Return=3%+.6*8%= 3% + 4.8% = 7.8% Cash Flows 12,000.00 Value of firm (12,000/7.8%) 153,846.15 If Beta is 1 Return = Risk Free return +Beta*Market risk premium Return=3%+1*8%= 3% + 8% = 11% Cash Flows 12,000.00 Value of firm (12,000/11%) 109,090.91 Overvaluation of firm(153,846-109090.91) 44,755.24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.