Trevor Price bought 10-year bonds issued by Harvest Foods five years ago for $95
ID: 2708711 • Letter: T
Question
Trevor Price bought 10-year bonds issued by Harvest Foods five years ago for $952.66. The bonds make semiannual coupon payments at a rate of 8.4 percent. If the current price of the bonds is $1,005.77, what is the yield that Trevor would earn by selling the bonds today? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2514 and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25%.)
Explanation / Answer
Number of years left = 5 years
coupon payment = 8.4%*1000/2=42
1,005.77 = 42/(1+r/2) + 42/(1+r/2)^2 + 42/(1+r/2)^3........ 1042/(1+r/2)^10
r= 8.26%
Effective annual yield = (1+8.26%/2)^2-1 = 8.43%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.