Your CEO is considering purchasing manufacturing equipment that falls under the
ID: 2708601 • Letter: Y
Question
Your CEO is considering purchasing manufacturing equipment that falls under the three- MACRS category. The cost of new equipmant is $200,000. Earnings before depreciation and taxes for the next 4 years will be:
year 1....$90,000
Year 2...105,000
Year 3....85,000
Year 4...35,000
The firm is in a 30% tax bracket and has a 12% cost of capital.
Should she purchas the new equipmant?
Determine the annual cash flow for each year.
Determine present value for cash flows
(book being used is Foundations of Financial management 12th edition
Explanation / Answer
annual cash flow=
yaer 1
Depreciation= 200000*33.33%=66660
cash flow= 90000-66660*(1-0.30)= 16338
Cash flow=16338+66660=82998
yaer 2
Depreciation= 133340*44.45%= 59269.63
cash flow= 105000-59269.63*(1-0.30)= 32011.259
cash flow= 32011.259+59269.63=91280.889
year 3
Depreciation= 74070.37*14.81%=10969.8
cash flow = 85000-10969.8*(1-0.30)=51821.14
Cash flow=51821.14+10969.8=62790.94
year 4
Depreciation = 63100.57*7.41%=4675.75
Cash flow= 35000-4675.75*(1-0.30)= 21226.975
Cash flow=21226.975+4675.75=25902.725
Present value of cash flows=
year1=82998*0.893 = 74117.214
year 2= 91280.889*0.797 = 72750.868533
year 3= 62790.94*0.712=44707.14928
year4 = 25902.725*0.635= 16448.230375
NPV=200000-(74117.214+72750.868533+44707.14928+16448.230375)=8028.9238
As, NPV is positive she should purchase the equipment....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.