A new project involves the purchase of a $9000 food processing machine. The mach
ID: 2708145 • Letter: A
Question
A new project involves the purchase of a $9000 food processing machine. The machine would be depreciated on a straight-line basis over its 3-year useful life to a book value of $900. At the end of the life of the project (at the year 3 point), the machine will be sold for an estimated $300. The project will cause an increase in Sales of $7000 in each of years 1 through 3. It is also expected to enhance efficiencies and reduce operating expenses by $1000 in each of years 1 through 3. The project will require an increase in Accounts Receivable of $900 and an increase in Accounts Payable of $1000 up front. The project's impact on these accounts is expected to disappear at project end (in year 3). The firm's marginal tax rate is 40%, and its WACC is 12%. The NPV of this project is $_________. Round your final answer to 2 decimal places (example: if your answer is 12.3456, you should enter 12.35)..
Explanation / Answer
Initial Cost of Machine = 9000
Working capital required = 1000+900 = 1900
Initial Investment required = 9000+1900 = 10900
Depreciation = (9000-900)/3 = 2700
Annual Cash flow = (7000+1000)*0.60 + 2700*0.40 = 5880
After tax salvage Value = 300 - (300-900)*0.40 = 540
Working Capital realised at the end = 1900
Terminal value = 540+1900 = 2440
NPV = 5880/1.12 + 5880/1.12^2 + 5880/1.12^3 + 2440/1.12^3 - 10900
NPV = $ 4959.51
Answer:
The NPV of this project is $ 4959.51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.