Your firm has an average receipt size of $175. A bank has approached you concern
ID: 2707696 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $175. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by one day. You typically receive 5,900 checks per day. The daily interest rate is 0.016 percent. The bank charges a lockbox fee of $125 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your firm has an average receipt size of $175. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by one day. You typically receive 5,900 checks per day. The daily interest rate is 0.016 percent. The bank charges a lockbox fee of $125 per day.
Explanation / Answer
Daily Abge Rxpts = 5900*175 = $1,032,500
SO for 1 days, Avge Rxots = $1,032,500*1 = $1,032,500.00
PV of costs = 125/0.016% = $781,250.00
So NPV = $1,032,500 -$781,250 = $251,250.00 ....Ans (a)
Annual savings = $1,032,500.00*(1+0.016%)^365 - $1,032,500.00
= $62,088.00
Annual cost = $125* FV(Rate,nper,pmt)
= 125*FV(0.016%,365,-1) = $46,979.70
So Annual net savings =$62,088-$46,979.70 = $15,108.30 if service is adapted.
Recomendatiion : Yes. Accept the Lockbox service
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.