Your firm designs training materials for computer training classes, and you have
ID: 1179898 • Letter: Y
Question
Your firm designs training materials for computer training classes, and you have just received a request to bid on a contract to produce a complete set of training manuals for an 8-session class. From previous experience, you know that your firm follows an 85% learning rate. For this contract, it appears that the effort will be substantial, running 50 hours for the first session. Your firm bills at the rate of $100/hour and the overhead is expected to run a fixed $600 per session. The customer will pay you a flat fixed rate per session (Per Session Price.) If your profit markup is 20%, what will be the Total Price, the Per Session Price, and at what session will you break even?
Explanation / Answer
total price = 8*(50*100+600) = 44800
per session price = (50*100+600) = 5600
profit is 20% so cost = 44600/1.2 = 37333.33
money get after season 1 = 5600
money get after season2 = 13200
money get after season 3 = 16800
money get after season 4 = 22400
money get after season 5 = 28000
money get after season 6 = 33600
money get after season 7 = 39200
so break even at season 7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.