Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Mars Company is considering a major expansion of its business. The details o

ID: 2707507 • Letter: T

Question

The Mars Company is considering a major expansion of its business. The details of the proposed expansion project are summarized below:


a) The company will have to purchase $500,000 in equipment at t=0. This is the depreciable cost


b) The project has an economic life of four years


c) Annual depreciation will be 165,000, 225,000, 75,000, 35,000 for years 1 through 4, respectively


d) At the end of four years, the company will sell the fixed assets at a salvage value of $100,000


e) the company forecasts that the project will generate $800,000 in sales the first two years (t=1 and 2) and $500,000 in sales during the last two years (t=3 and 4).


f) Each year the project's operating costs excluding depreciation are expected to be 60% of sales revenue.


g) The company's tax rate is 40%


h) Te project's cost of capital is 10%


What is the NPV of the project? Should the firm accept this project?

Explanation / Answer

CONTRIBUTION = SALES*(1-0.6) =SALES*0.4

YEARS

DEPRECIATION

CONTRIBUTION

CASHFLOWS =(CONTRIBUTION-DEPRECIATION)(1-t) + depreciation

P.V. @10%

0

(500000)

1

165000

800000*0.4

=320000

(320000-165000)*0.6 + 165000

=258000

234545

2

225000

800000*0.4

=320000

(320000-225000)*0.6 + 225000

=282000

233059

3

75000

500000*0.4

=200000

(200000-75000)*0.6 + 75000

=150000

112697

4

35000

500000*0.4

=200000

(200000-35000)*0.6 + 35000 + POST TAX SALVAGE VALUE OF FIXED ASSETS

=134000+60000

132505

                 NPV=

212806

NOTE:-POST TAX SALVAGE VALUE OF ASSET = SALE VALUE

CONTRIBUTION = SALES*(1-0.6) =SALES*0.4

YEARS

DEPRECIATION

CONTRIBUTION

CASHFLOWS =(CONTRIBUTION-DEPRECIATION)(1-t) + depreciation

P.V. @10%

0

(500000)

1

165000

800000*0.4

=320000

(320000-165000)*0.6 + 165000

=258000

234545

2

225000

800000*0.4

=320000

(320000-225000)*0.6 + 225000

=282000

233059

3

75000

500000*0.4

=200000

(200000-75000)*0.6 + 75000

=150000

112697

4

35000

500000*0.4

=200000

(200000-35000)*0.6 + 35000 + POST TAX SALVAGE VALUE OF FIXED ASSETS

=134000+60000

132505

                 NPV=

212806

NOTE:-POST TAX SALVAGE VALUE OF ASSET = SALE VALUE

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote