The Manufacturing Overhead account shows debits of $480,000, $384,000, and $448,
ID: 2479068 • Letter: T
Question
The Manufacturing Overhead account shows debits of $480,000, $384,000, and $448,000 and one credit for $1,248,000. Based on this information, what is the impact, if any, on Cost of Goods Sold? A : Cost of Goods Sold will be debited for the $64,000 of overapplied overhead
B : Cost of Goods Sold will be credited for the $64,000 of underapplied overhead
C : Cost of Goods Sold will be debited for the $64,000 of underapplied overhead
D : Cost of Goods Sold will be credited for the $64,000 of overapplied overhead
Explanation / Answer
correct option is "C" -Cost of Goods Sold will be debited for the $64,000 of underapplied overhead
Actual overhead = 480000+384000+448000 = 1312000
Applied overhead = 1248000
Overhead underapplied = 64000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.