Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concern
ID: 2707441 • Letter: Y
Question
Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 5,400 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $185 per day.
What would the net annual savings be if the service were adopted? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your firm has an average receipt size of $130. A bank has approached you concerning a lockbox service that will decrease your total collection time by two days. You typically receive 5,400 checks per day. The daily interest rate is 0.018 percent. The bank charges a lockbox fee of $185 per day.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Savings = Average Receipt*Number of Checks Per Day*Time Saved = 130*5400*2 = 1404000
Present Value of Cost = 185/.018%
NPV = 1404000 - 185/.018% = 376222.22
Part B:
Annual Savings = 1404000*(1.00018)^365 - 1404000 = 95331.58
Annual Cost = 185*FVIFA(365,.018%) = 69786.09
Annual Savings = 95331.58 - 69786.09 = 25545.49
Net Annual Savings = 25545.49
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.