Suppose you mange a $4 million fund that consists of four stocks with the follow
ID: 2707338 • Letter: S
Question
Suppose you mange a $4 million fund that consists of four stocks with the following investments
Stock Investment Beta
A $400,000 1.50
B 600,000 -0.50
C 1,000,000 1.25
D 2,000,000 0.75
If the market's required rate of return is 14% and the risk-free rate is 6%, what is the funds required rate of return.
Explanation / Answer
The weighted avg beta of the portfolio is -400,000 x 1.5 = 600,000
600,000 x (.50) = (300,000)
1,000,000 x 1.25 = 1,250,000
2,000,000 x .75 = 1,500,000
Total Investment 4,000,000 Total beta 3,050,000 Weghted Avg Beta = .7625
Required Rate = RF + Beta(Market risk premium)
RR = 6% + .7625(14% - 6%) = 6% + .7625(8%) = 6% + 6.1% = 12.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.