Balance Sheet Cole Eagan Enterprises December 31, 2005 Cash $4500 Accounts Payab
ID: 2707038 • Letter: B
Question
Balance Sheet
Cole Eagan Enterprises
December 31, 2005
Cash $4500 Accounts Payable $10,000
Accruals 1,000
Information (2005 values)
1. Sales Totaled $110,000
2. The gross profit margin was 25 percent.
3. Inventory turnover was 3.0
4. There are 360 days in the year.
5. The average collection period was 65 days.
6. The current ratio was 2.40.
7. The total asset turnover was 1.13.
8. The debt ratio was 53.8 percent.
1. Inventory for CEE in 2005 was ___.
2. Notes payable for CEE in 2005 was ___.
3. Accounts receivable for CEE in in 2005 was ___.
4. Net fixed assets for CEE in 2005 were ___.
5. Total assets for CEE in 2005 were ___.
6. Long term debt for CEE in 2005 was ___.
Again must show work! Thanks!!
Explanation / Answer
1. Inventory turnover = sales/inventory
Inventory = 110,000/3 = 36,666.67
2. Current asset/current liabilty =2.4
current liabilty=(4500+36,666.67)/2.4 =17152.78
Notes payable =17152.78-10,000-1000=$6152.78
3. average collection period = 360*Accounts receivable/sales
Accounts receivable = 65*110,000/360 =$19,861.11
5. asset turnover = sales/asset
Total asset = 110,000/1.13 =$ 97,345.13
4. Net fixed assets = Total asset- current asset = 97,345.13-(4500+36,666.67) =$56,178.47
6. Total Debt/Total asset =53.8%
Total Debt = 53.8%*97,345.13 =$52,371.68
Long term debt = $52,371.68-17152.78 =$35218.90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.