Nonconstant Growth Stock Valuation Assume that the average firm in your company\
ID: 2706571 • Letter: N
Question
Nonconstant Growth Stock Valuation
Assume that the average firm in your company's industry is expected to grow at a constant rate of 7% and that its dividend yield is 6%. Your company is about as risky as the average firm in the industry, but it has just successfully completed some R&D work that leads you to expect that its earnings and dividends will grow at a rate of 50% [D1 = D0(1 + g) = D0(1.50)] this year and 25% the following year, after which growth should return to the 7% industry average. If the last dividend paid (D0) was $1.5, what is the value per share of your firm's stock? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate computations.
Explanation / Answer
r-g = dividend yield
r= 7%+6% = 13%
D0=1.5
value per share of your firm's stock = 1.5*1.5/1.13 + 1.5*1.5*1.25/1.13^2 + (1.5*1.5*1.25*1.07/(13%-7%))/1.13^2 = $43.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.