Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Nonconstant Growth Stock Valuation Assume that the average firm in your company\

ID: 2648844 • Letter: N

Question

Nonconstant Growth Stock Valuation

Assume that the average firm in your company's industry is expected to grow at a constant rate of 4% and that its dividend yield is 5%. Your company is about as risky as the average firm in the industry, but it has just successfully completed some R&D work that leads you to expect that its earnings and dividends will grow at a rate of 50% [D1 = D0(1 + g) = D0(1.50)] this year and 25% the following year, after which growth should return to the 4% industry average. If the last dividend paid (D0) was $3, what is the value per share of your firm's stock? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate computations.

Explanation / Answer

Given ,

D0 = $3

G = Y1 = 50 % , Y2 = 25 % & Y3 %

R (Required rate of return) = Dividend Yield + Constant Growth Rate

R = 5 % + 4 % = 9 %

D1 = $ 3 * 1.50 = $ 4.50

D2 = 4.50 * 1.25 = $ 5.625

At constant Growth rate,

D3 = 5.625 * 1.04 = 5.85

So at constant growth Value = D3 /(R - G)

= 5.85/(.09 - 0.4) = 117

Value of Share is the PV of all the future dividends i.e PV of Dd1 + PV iof D2 + PV of D3 & onwards

PV of D1 = 4.50/1.09 = 4.128

PV of D2 = 5.625/(1.09)2 = 4.7345

PV of D3 = 117/(1.09)3= 90.3456

Value of Share = 4.128 + 4.7345 + 90.3456 = $ 99.21

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote