Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.70 per share and sells fo
ID: 2706238 • Letter: E
Question
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.70 per share and sells for $27 a share.
If investors believe the growth rate of dividends is 5% per year, what is the opportunity cost of capital?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If investors' opportunity cost of capital is 15%, what must be the growth rate they expect of the firm?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If the sustainable growth rate is 3% and the plowback ratio is .3, what must be the return on equity ROE? (Round your answer to 2 decimal places.)
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.70 per share and sells for $27 a share.
Explanation / Answer
Eastern Electric currently pays a dividend of about $1.70 per share and sells for $27 a share.
P = D1/(r-g)
27 = 1.7*1.05/(r-5%)
cost of capital = 11.61%
b.P = D1/(r-g)
27 = 1.7*(1+g)/(15%-g)
2.38 -15.88 g = 1+g
g = 8.19%
c. sustainable growth rate =ROE x (1 - dividend-payout ratio)
3% = ROE*.3
ROE= 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.