Burke\'s Corner currently sells blue jeans and T-shirts. Management is consideri
ID: 2706124 • Letter: B
Question
Burke's Corner currently sells blue jeans and T-shirts. Management is considering adding fleece tops to its inventory to provide a cooler weather option. The tops would sell for $49 each with expected sales of 3,600 tops annually. By adding the fleece tops, management feels the firm will sell an additional 220 pairs of jeans at $59 a pair and 350 fewer T-shirts at $18 each. The variable cost per unit is $36 on the jeans, $9 on the T-shirts, and $21 on the fleece tops. With the new item, the depreciation expense is $27,000 a year and the fixed costs are $62,000 annually. The tax rate is 34 percent. What is the project's operating cash flow?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Value dervied from Selling of Fleece Tops
Sales (3600*49) = 176400
Less Variable Cost (3600*21) = 129600
Total Value from Fleece Tops = 100800
Value dervied from Sales of Additonal Jeans
Sales (220*59) = 12980
Less Variable Cost (220*36) = 7920
Total Value from Fleece Tops = 5060
Value Lost from Decline in Sales of T-Shirts
Sales (-350*18) = -6300
Less Variable Cost (-350*9) = -3150
Total Value from Fleece Tops = -3150
Projects Operating Cash Flow = [(100800 + 5060 - 3150) - 62000]*(1-.34) + 27000*.34 = 36048.60 or 36049
Answer is 36048.60 or 36049 (when rounding off to 0 decimal places)
Notes:
a) Fixed Cost will be deducted from the Total Value of Fleece Tops, Jeans T-Shirts Sales.
b) Depreciation will be added back to calculate free cash flow after the adjustment of tax on it.
Thanks.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.