A 5-year Circular File bond pays interest of $45 annually and sells for $964. Wh
ID: 2705972 • Letter: A
Question
A 5-year Circular File bond pays interest of $45 annually and sells for $964. What are its coupon rate and yield to maturity? (Do not round intermediate calculations. Round "Coupon rate" to 1 decimal place and "Yield to maturity" to 2 decimal places.)
A 5-year Circular File bond pays interest of $45 annually and sells for $964. What are its coupon rate and yield to maturity? (Do not round intermediate calculations. Round "Coupon rate" to 1 decimal place and "Yield to maturity" to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
coupon rate = 45/1000 = 4.5%
964 = 45*PVIFA(YTM,5) + 1000/(1+YTM)^5
YTM = 5.34%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.