A 5 kg slender rod of length 10 m is suspended from the pin at A and is at rest.
ID: 1829244 • Letter: A
Question
A 5 kg slender rod of length 10 m is suspended from the pin at A and is at rest. A 0.5 kg Ball B impacts the slender rod at its Center of Mass with a velocity of 20 m/sec. The coefficient of restitution between the rod and ball is 0.5. Determine the angular velocity of the rod and the velocity of Ball B immediately after impact
Explanation / Answer
M = 5 kg
m = 0.5 kg
L = 10 m
v1 = 20 m/s
e = 0.5
r = L/2 = 10/2 = 5 m
w = angular velocity of bar after impact
v_bar = rw = 5w
e = (v_bar - v2) / (v1 - 0)..............1
Also, momentum conservation gives m*v1 = M*v_bar + m*v2
or m(v1 - v2)/M = v_bar...........2
Puting eqn 2 in 1, e = [m(v1 - v2)/M - v2] / v1
e*v1 + v2 = m*v1/M - m*v2/M
v1*(m/M - e) = v2*(1 + m/M)
v2 = v1*(m/M - e) / (1 + m/M)
v2 = 20*(0.5 / 5 - 0.5) / (1 + 0.5/5)
v2 = -7.27 m/s
Thus, substituting it back in eqn 1,
0.5 = (v_bar - (-7.27)) / 20
v_bar = 2.727 m/s
w = v_bar / r
w = 2.727 / 5
w = 0.545 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.