Your Company is considering a new project that will require $100,000 of new equi
ID: 2705678 • Letter: Y
Question
Your Company is considering a new project that will require $100,000 of new equipment at the start of the project. The equipment will have a depreciable life of 10 years and will be depreciated to a book value of $25,000 using straight-line depreciation. The cost of capital is 11%, and the firm's tax rate is 34%. Estimate the present value of the tax benefits from depreciation. $13,607.52 $14,841.29 $15,017.54 $16,997.13 $13,607.52 $14,841.29 $15,017.54 $16,997.13 $13,607.52 $14,841.29 $15,017.54 $16,997.13Explanation / Answer
Amount of yearly depreciation = ($100,000 - $25,000) / 10
= $75,000 / 10 years = $7,500 per year
Tax saved on depreciation amount every year = $7,500 x 34% = $2,550
Present value of depreciation tax benefits = $2,550 x Cumulative P.V. factor of 11% for 10 years
= $2,550 x 5.88923
= $15,017.54
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.