You invest in a movie theater with start up costs of 2 million dollars today, an
ID: 2702810 • Letter: Y
Question
You invest in a movie theater with start up costs of 2 million dollars today, and production costs of 150 million dollars the following year. Two years from today you see income of 200 million dollars. The next 5 years, CD and merch income equals 5% of movie theater income. Cash flows are below:
Required return of 20%
Year Cash Flow
0 -2 million
1 -150 million
2 200 million
3 10 million
4 10 million
5 10 million
6 10 million
7 10 million
What is the break even income?
Explanation / Answer
break even income=
Pv of income
year 1= 150*0.833=124.94
year2= 200*0.694=138.8
year3 to 7= 10*2.07=20.7
so, break even income=-2-124.94+138.8+20.7=32.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.