Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2702501 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.20 million. This investment will consist of $2.10 million for land and $10.10 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.07 million, $2.07 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.06 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.87 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment.
Explanation / Answer
NPV= -12.20million+[1.87PVIFA(10%,10)]+[5.07-(2.07*.35)]/1.1^10
NPV= -12200000+(1870000x6.1446)+(4345500x.38554)
NPV= -12200000+11490340.49+1675378.364
NPV= $965,718.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.