Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2702253 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $11.80 million. This investment will consist of $2.90 million for land and $8.90 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.02 million, $2.35 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.02 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.92 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment. (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)
Explanation / Answer
NPV= -11.8million+[1.92PVIFA(10%,10)]+[5.02-(2.35*.35)]/1.1^10
NPV= -11800000+(1920000x6.1446)+(4197500x.38554)
NPV= -11800000+11797568.84+1618317.957
NPV= $ 1,615,886.797 or 1,615,886.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.