Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
ID: 2702370 • Letter: B
Question
Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
Great Corporation has the following capital situation.
Debt: One thousand bonds were issued five years ago at a coupon rate of 10%. They had 25-year terms and $1,000 face values. They are now selling to yield 9%. The tax rate is 40%
Preferred stock: Two thousand shares of preferred are outstanding, each of which pays an annual dividend of $7.50. They originally sold to yield 15% of their $50 face value. They're now selling to yield 10%.
Equity: Great Corp has 120,000 shares of common stock outstanding, currently selling at $14.48 per share. The risk free rate is 3%, market rate of return is 10% and the Beta is 1.2.
Please show work!
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Current Price of Bond = =PV(9%,20,100,1000) = 1091.29
Market Value of 1000 Bonds = 1000*1091.29 = 1091290
Current Price of Preferred Stock = Dividend/Require Return or Yield = 7.5/.10 = 75
Market Value of Preferred Stock = 2000*75 = 150000
Cost of Equity = Rf + B*(Rm - Rf) = 3 + 1.2*(10-3) = 11.4%
Market Value of Equity = 120000*14.48 = 1737600
WACC = 9*(1-.40)*1091290/(1091290 + 150000 + 1737600) + 10*150000/(1091290 + 150000 + 1737600) + 11.4*1737600/(1091290 + 150000 + 1737600) = 9.13%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.