We are evaluating a project that costs $822,000, has an fifteen-year life, and h
ID: 2701755 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $822,000, has an fifteen-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 82,000 units per year. Price per unit is $43, variable cost per unit is $21, and fixed costs are $828,576 per year. The tax rate is 34 percent, and we require a 14 percent return on this project.
The base-case cash flow is $ _________ and NPV is $ ________ (round to 2 decimal places). The sensitivity of NPV to changes in the sales figure is $ _________ (round to 3 decimal places). If there is a 500-unit decrease in projected sales, we would expect the NPV to change by $ ________ (round to 2 decimal places, if a negative number designate with a minus).
Explanation / Answer
cash flow
sales 3526000
variable cost 1722000
fixed cost 828576
depreciation 54800
less tax 313012.16
inflow 607611.84
add depreciation 54800
cash flow 662411.84
PV of inflow 662411.84*6.142=4068644.796
NPV= 4068644.796-$822,000=3246644
the sensitivity of NPV=4068644.796
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.