We are evaluating a project that costs $1,675,000, has a six-year life, and has
ID: 2633756 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $1,675,000, has a six-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 91,000 units per year. Price per unit is $35.95, variable cost per unit is $21.40, and fixed costs are $775,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 11 percent on this project.
Required: Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ±10 percent. Calculate the best-case figure (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
BEST-CASE NPV IS?
for reference the WORST-CASE NPV IS -1620634.97
Explanation / Answer
the total revenue= 91000 X $35.95= $3,271,450
annual fixed cost= $775,000
= 3,271,000 - 775,000= $2,496,450
variable cost total= $21.4 X 91000= $1,947,400
the revenu would be= $549050 per one year
for 6 years= $3,294,300
NPV= $1596450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.