Having trouble with the average collection period, fixed asset and Return on equ
ID: 2701733 • Letter: H
Question
Having trouble with the average collection period, fixed asset and Return on equity ratios in this problem as well as the interpretation of b thru e. Any help would be appreciated. Important note that 15% of sales are cash sales, with the remaining 85% being credit sales.
Using the following financial statements for Pamplin Inc:
$178
Having trouble with the average collection period, fixed asset and Return on equity ratios in this problem as well as the interpretation of b thru e. Any help would be appreciated. Important note that 15% of sales are cash sales, with the remaining 85% being credit sales.
Using the following financial statements for Pamplin Inc:
a. Compute the following ratios for both 2002 and 2003 INDUSTRY NORM Current ratio 5.00 Acid-test(quick)ratio 3.00 Inventory turnover 2.20 Average collection period 90.00 Debt ratio 0.33 Times interest earned 7.00 Total asset turnover 0.75 Fixed asset turnover 1.00 Operating profit margin 20% Return on common equity 9% b. How liquid is the firm? c. Is management generating adequate operating profit on the firm's assets? d. How is the firm financing its assets? e. Are the common stockholders receiving a good return on their investmeng? Pamplin Inc., Balance Sheet at 12/31/02 and 12/31/03 2002 2003 ASSETS Cash $200 $150 Accounts receivable 450 425 Inventory 550 625 Current assets 1,200 1,200 Plant and equipment 2,200 2,600 Less: accumulated depreciation (1,000) (1,200) Net plant and equipment 1,200 1,400 Total assets $2,400 $2,600 LIABILITIES AND OWNERS' EQUITY Accounts payable $200 $150 Notes payable-current(9%) 0 150 Current liabilities $200 $300 Bonds(8 1/3% interest) 600 600 Owners' equity Common stock $300 300 Paid-in capital 600 600 Retained earnings 700 800 Total owners' equity $1,600 $1,700 Total liabilities and owners' equity $2,400 $2,600 Pamplin Inc., Income Statement for Years Ending 12/31/02 and 12/31/03 2002 2003 Sales(all credit) $1,200 $1,450 Cost of goods sold 700 850 Gross profit $500 $600 Operating expenses 30 40 Depreciation 220 250 200 240 Operating income $250 $360 Interest expense 50 64 Net income before taxes 200 296 Taxes(40%) 80 118 Net income $120$178
Explanation / Answer
average collection period=365*(450/1200)=137
2003 =365*(425/1450)=107
Fixed asset=1200/1200=1
fixed asset 2003=1450/1400=1.03
return on equity= 120/1600=7.5%
2003 =178/1700=10.47%
current ratio= 1200/200=6
2003= 1200/300=4
acid test ratio= 650/200=3.25
2003= 575/300=1.92
inventory turnover=700/550=1.27
2003= 850/625=1.36
Debt ratio= 800/2400=0.33
2003= 900/2600=0.346
times interest earned ratio= 250/50=5
2003= 360/64=5.625
total asset turnover=1200/2400=0.5
2003= 1450/2600=0.5576
operating profit margin= 120/1200=10%
2003= 178/1450=12.27%
b.liquidity of firm is good enough but less than previous year.if the acid-test ratio is much lower than the working capital ratio, it means current assets are highly dependent on inventory.
Companies with ratios of less than 1 cannot pay their current liabilities and should be looked at with extreme caution.
c. yes
d. firm is financing its assets through debt and equity
e. yes.....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.