After graduation, you plan to work for Dynamo Corporation for 12 years and then
ID: 2698662 • Letter: A
Question
After graduation, you plan to work for Dynamo Corporation for 12 years and then start your own business. You expect to save and deposit $7,500 a year for the first 6 years (t = 1 through t = 6) and $15,000 annually for the following 6 years (t = 7 through t = 12). The first deposit will be made a year from today. In addition, your grandfather just gave you a $25,000 graduation gift which you will deposit immediately (t = 0). If the account earns 9% compounded annually, how much will you have when you start your business 12 years from now?
Explanation / Answer
The equation that will be used is -> 25,000*1.09^12 + Sum[7500*1.09^i,{i,6,11}]+ Sum[15000*1.09^i,{i,0,5}]
Which gives the required values as -> $277,797
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.