Crypton Electronics has a capital structure consisting of 43% common stock and 5
ID: 2698514 • Letter: C
Question
Crypton Electronics has a capital structure consisting of 43% common stock and 57% debt. A debt issue of 1,000 par value, 6.2% bonds that mature in 15 years and pay annual interest will sell for $973. Common stock of the firms is currently selling for $29.71 per share and the firm expects to pay a $2.27 dividend next year. Dividends have grown at the rate of 4.9% per year and are expected to continue to do so for the foreseeable future. What is Crypton’s cost of capital where the firms tax rate is 30%. (round to the nearest three decimals).
Explanation / Answer
BOND:
973= 62PVIFA(r,15)+1000PVIF(r,15)
r= 6.49%
AFTER tax Rd= 6.49(1-.3)= 4.543%
Common stock
29.71= 2.27/(Ke-.049)
Ke= 12.54%
WACC= .43x12.54+(.57x4.543)= 7.982%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.