Your company is considering the purchase of a new machine. The original cost of
ID: 2698504 • Letter: Y
Question
Your company is considering the purchase of a new machine. The original cost of the old machine was $75,000; it's 5 years old, and it has a current market value of $20,000. The old machine is being depreciated over a 10-year life toward a zero estimated salvagevalue on a straight-line basis, resulting in a current book value of $37,500 and an annual depreciation expense of $7,500. The old machine can be used for 6 more years but has no market value after its depreciable life is over. Management is contemplating the purchase of a new machine whose cost is $60,000 and whose estimated salvage is zero. Expected before-tax cash savings from the new machine are $10,000a year over its full MACRS depreciable life. Depreciation is computed using MACRS over a 5-year life, and the cost of capitial is 9 percent. Assume a 40 percent tax rate. What will the year 1 operating cash flow for this project be?
The options for this multiple choice question are either A) 4,236 B)13,200 C)3,300 D)7,800 please show how you arrived at the correct answer.
THANK YOU
Explanation / Answer
after tax savings of newmachine = 10000 * (1-0.4) = 6000
new depriciation = 0.2 * 60000 = 12000
change in depriciation = 12000 - 7500 = 4500
tax savingsfrom depriciation = 4500 * 0.4 = 1800
operational cash ofyear 1 = 6000 + 1800 = 7800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.