A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but in
ID: 2697924 • Letter: A
Question
A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but installation costs will require $1,500 more. The machine is expected to last four years and produce annual cash revenues of $6,000. Annual cash operating expenses are expected to be $2,000, with depreciation of $3,000 per year. The firm has a 30 percent tax rate.
A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but installation costs will require $1,500 more. The machine is expected to last four years and produce annual cash revenues of $6,000. Annual cash operating expenses are expected to be $2,000, with depreciation of $3,000 per year. The firm has a 30 percent tax rate.
- a. Determine the relevant after-tax cash flows and prepare a cash flow schedule.
- b. Calculate the payback period for the machine.
- c. If the project’s cost of capital is 10 percent, would you recommend buying the machine?
- d. Estimate the internal rate of return for the machine.
Explanation / Answer
a) revenues= 6000x4= 24000 for 4 years
operating expenses= 2000x4= 8000
depreciation = 3000x4= 12000
so net revenue= 24000-8000-12000=4000
tax= 30% of 4000 = 1200
cash flow= 2800$
b) 4 years
c) no
d) 5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.