A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but in
ID: 2691831 • Letter: A
Question
A machine can be purchased for $10,500, including transportation charges, but installation costs will require $1,500 more. The machine is expected to last four years and produce annual cash revenues of $6,000. Annual cash operating expenses are expected to be $2,000, with depreciation of $3,000 per year. The firm has a 30 percent tax rate. a. Determine the relevant after-tax cash flows and prepare a cash flow schedule. b. Calculate the payback period for the machine. c. If the project's cost of capital is 10 percent, would you recommend buying the machine? d. Estimate the internal rate of return for the machine.Explanation / Answer
Initial Investment = Purchase cost of machine + installation charges
= 10500 + 1500
= $12000
..
Annual Cash flow = (annual cash revenues
Initial Investment = Purchase cost of machine + installation charges
= 10500 + 1500
= $12000
..
Annual Cash flow = (annual cash revenues
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.