The Nickelodeon Manufacturing Co. has a series of $1000 par value bonds outstand
ID: 2695588 • Letter: T
Question
The Nickelodeon Manufacturing Co. has a series of $1000 par value bonds outstanding. Each bond pays interest semi-annually and carries an annual coupon rate of 6%. Some bonds are due in four years while others are due in 10 years. If the required rate of return on bonds is 10%, what is the current price of:
a) the bonds with 4 years to maturity?
b) the bonds with 10 years to maturity?
c) Explain the relationship between the number of years until a bond matures and its price
PLEASE SHOW WORK, I NEED TO LEARN THIS NOT JUST KNOW THE ANSWER.
THANK YOU
Explanation / Answer
(a) Price of a bond due in 4 years= 30PVIFA(5%,8)+1000PVIF(5%,8)= $870.736
(b)Price of a bond due in 10 years= 30PVIFA(5%,20)+1000PVIF(5%,20)= $750.756
(c)The nearer a bond is to maturity, the less the price is affected by changes in interest rates.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.