The New England Cheese Company produces two cheese spreads by blending mild ched
ID: 3010362 • Letter: T
Question
The New England Cheese Company produces two cheese spreads by blending mild cheddar cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 12-ounce containers, which are then sold to distributors throughout the Northeast. The Regular blend contains 75% mild cheddar and 25% extra sharp, and the Zesty blend contains 70% mild cheddar and 30% extra sharp. This year, a local dairy cooperative offered to provide up to 8,500 pounds of mild cheddar cheese for $1.40 per pound and up to 2,700 pounds of extra sharp cheddar cheese for $1.60 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is $0.40 per container. If each container of Regular is sold for $2.20 and each container of Zesty is sold for $2.80, how many containers of Regular and Zesty should New England Cheese produce? Do not round intermediate calculations. If required, round your answers to the nearest whole number.
Let R = number of containers of Regular
Z = number of containers of Zesty
Optimal Solution: R = , Z = , profit = $ .
Explanation / Answer
Solution:
Each containers has 12 ounce = 0.75 lb
Regular Blend has
0.75*0.75 = 0.5625 lb mild chedder
0.25*0.75 = 0.1875 lb extra sharp
Zesty has
0.70 * 0.75 = 0.525 lb mild chedder
0.30 * 0.75 = 0.225 lb extra sharp
Cost per container of regular R
R = 0.5625*1.4 + 0.1875*1.6 +0.4 = 1.4875
Cost per container of Zesty Z
Z = 0.525 * 1.4 + 0.225 *1.6 +0.4 = 1.495
Profit
= R* (2.20 -1.4875) + Z*(2.80-1.495)
Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.