A car and a motorcycle are stopped at a traffic light. As the light turns green,
ID: 2690333 • Letter: A
Question
A car and a motorcycle are stopped at a traffic light. As the light turns green, both the car and the motorcycle start to accelerate at the same time. The motorcycle accelerates at 5 ms/-2 for 4 seconds, and then continues at a constant speed. The car also accelerates for a period of time and then continues at a constant speed. If the car accelerates at 3ms/-2 from the traffic lights, for how long must it accelerate so that the car catches up the motorcycle 30 seconds after the lights turn on green ?Explanation / Answer
vf^2=v0^2+2ad vf=final velocity v0=intiial velocity = 5m/s a=accel = -0.25m/s/s d=10m vf^2=5^2-2*0.25*10 vf=4.47m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.