Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bank A offers loans with a 10 percent stated annual rate and a 10 percent compen

ID: 2688825 • Letter: B

Question

Bank A offers loans with a 10 percent stated annual rate and a 10 percent compensating balance. You wish to obtain $250,000in a six month loan. a. How much must you borrow to obtain $250,000 in usable funds? Assume you currently do not have any funds on deposit at the bank. What is the effective annual rate on a six month loan? b. How much must you borrow to obtain $250,000 in usable funds if you currently have $10,000 on deposit at the bank? What is the effective annual rate on a six-month loan? c. How much must you borrow to obtain $250,000 in usable funds if you currently have $30,000 on deposit at the bank? d. What is the effective annual rate on a six-month loan?

Explanation / Answer

x-x*10% =$250,000- $10,000 x=($250,000- $10,000 )/.9 x=266666.67 You should borrow=$266,666.67 Interest rate for 6 months = 5%*$266,666.67/240000.00 =5.556% EAR =(1+5.556%)^2 =11.42%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote