Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2556722 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company's products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,500 helmets using 2,100 kilograms of plastic. The plastic cost the company $15,960. According to the standard cost card, each helmet should require 0.54 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram. Required: 1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,500 helmets? 2. What is the standard materials cost allowed (SQ x SP) to make 3,500 helmets? 3. What is the materials spending variance? 4. What is the materials price variance and the materials quantity variance? (For requirements 3 and 4, indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations.) 1.Standard quantity of kilograms allowed 2. Standard cost allowed for actual output 3. Materials spending variance Materials price variance Materials quantity varianceExplanation / Answer
1) Standard quantity = 3500*.54 = 1890 Kg
2) Standard cost allowed = 1890*8 = 15120
3) Material spending variance = 15120-15960 = 840 U
4) Material price variance = (8*2100-15960) = 840 F
Material efficiency variance = (1890-2100)*8 = 1680 U
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.