An investor has two bonds in his or her portfolio, Bond C and Bond Z. Each matur
ID: 2679364 • Letter: A
Question
An investor has two bonds in his or her portfolio, Bond C and Bond Z. Each matures in 4 years, has a face value of $1,000, and has a yield to maturity of 9.4%. Bond C pays a 12% annual coupon while Bond Z is a zero coupon bond. Assuming that the yield to maturity of each bond remains at 9.4% over the next 4 years, calculate the price of the bonds at the following years to maturity and fill in the following table. Round your answers to two decimal places.Years to Maturity Price of Bond C Price of Bond Z
4 ? ?
3 ? ?
2 ? ?
1 ? ?
0 ? ?
Explanation / Answer
Hi, If you like my answer rate me first...that way only I can earn points. Thanks ............................Price of Bond Z Years to Maturity 4, = $1,000 * 1.094^-4 = $698.12 Years to Maturity 3, = $1,000 * 1.094^-3 = $763.74 Years to Maturity 2, = $1,000 * 1.094^-2 = $835.54 Years to Maturity 1, = $1,000 * 1.094^-1 = $947.08 Years to Maturity 0, = $1,000 * 1.094^-0 = $1000.00 ............................Price of Bond C Years to Maturity 4, = $120*(1-1.094^-4)/0.094 + $1,000 * 1.094^-4 = $1083.50 Years to Maturity 3, = $120*(1-1.094^-4)/0.094 + $1,000 * 1.094^-3 = $1065.35 Years to Maturity 2, = $120*(1-1.094^-4)/0.094 + $1,000 * 1.094^-2 = $1045.49 Years to Maturity 1, = $120*(1-1.094^-4)/0.094 + $1,000 * 1.094^-1 = $1023.77 Years to Maturity 0, = $1000.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.