An investor can design a risky portfolio based on two stocks, A and B. Stock A h
ID: 2743412 • Letter: A
Question
An investor can design a risky portfolio based on two stocks, A and B. Stock A has an expected return of 20% and a standard deviation of return of 7%. Stock B has an expected return of 9% and a standard deviation of return of 2%. The correlation coefficient between the returns of A and B is 0.5 The risk-free rate of return is 3%. The standard deviation of return on the optimal risky portfolio is. Note: Express your answers in strictly numerical terms. For example, if the answer is 5%. write 0.05"Explanation / Answer
Standard Deviation of Return on the optimal risky portfolio
Given,
E(rA) =20% ,E(rB) =9%
Standard deviation SD(A) =7% ,SD(B)=2%
Coefficient corelation between A and B Cov(rA,rB) = 0.5 ,Risk Free Return Rf =3%
Weightage of A in Portfolio W(A) ={[ E(rA)-Rf ] * SD(A)^2 -[ E(rB)-Rf ] *Cov(rA,rB) } /
[ E(rA)-Rf ] * SD(A)^2+[ E(rB)- Rf ] * SD(B)^2 -[ E(rA)-Rf + E(rB)-Rf]* Cov(rA,rB)
={[20-3]*7^2 - [9-3]*0.5} / [20-3]*7^2 +[9-3]*2^2 - [ 20-3+9-3]*0.5
={17*49 - 6*0.5} / 17*49 + 6*4 -23*0.5
=(833-3)/(833+24-11.5) =830/845.5 =0.9817
Weightage of B in Portfolio W(B) =1-W(A) =1-0.9817 =0.0183
Standard Deviation of Return on the optimal risky portfolio
SD(P) = [W(A)SD(A)]^2 +[W(B)SD(B)]^2+2W(A)W(B)Cov(rA,rB)
=[0.9817*7]^2+[0.0183*2]^2+2*0.9817*0.0183*0.5 =47.223+0.00149+0.0179=47.242% =0.4724
Standard Deviation of Return on the optimal risky portfolio SD(P) = 0.4724
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.