Nokia has recently released its new phone the Lumia 900. Nokia has determined th
ID: 2676022 • Letter: N
Question
Nokia has recently released its new phone the Lumia 900. Nokia has determinedthat their direct labor costs are $50 per unit. It will have direct materials costs of
approximately $200 per unit. The company has also incurred research and
development costs of approximately $100 million. And due to the extensive
marketing campaign, the company will have incurred advertising costs of
approximately $49 million. Nokia has no other costs associated with this line of
phones. Nokia is planning to sell the phone for $450 per unit. How many units of
Lumia 900 phones must Nokia sell to earn a $1 million profit?
A) 700,000 units
B) 750,000 units
C) 800,000 units
D) 825,000 units
Explanation / Answer
total fixed costs = 149 million = 149,000,000
let total number of phones to be sold = t
So,
1,000,000 = 450 x t - (250 x t + 149,000,000)
So, we have, t = 750,000 phones to be sold.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.