Bank D offers a CD that pays 3.26% p.a., with semiannual compounding. Bank E off
ID: 2674168 • Letter: B
Question
Bank D offers a CD that pays 3.26% p.a., with semiannual compounding. Bank E offers a CD thatpays 3.24% p.a., with monthly compounding. Bank F offers a CD that pays 3.22% p.a., with daily
compounding. And, Bank G offers a CD that pays 3.20% p.a., with continuous compounding. If an
investor deposited $10,000 today into each of these four different bank CD accounts, what would be
the difference (to the nearest cent) between the amount of money in the account with the greatest
future value and the account with the smallest future value exactly 35 years from today?
Explanation / Answer
Bank D: 10,000(1+ .0326/2)^(2*35) = 31,012.36 Bank E: 10,000(1+ .0324/12)^(12*35) = 31,033.18 Bank F: 10,000(1+ .0322/365)^(365*35) = 30,862.30 Bank G: 10,000*e^(.032*35) = 30,648.54 The difference would be 31,033.18 - 30,648.54 = 384.64
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.