Your firm has a project with Free Cash Flows (FCF) listed in the table below. Th
ID: 2673130 • Letter: Y
Question
Your firm has a project with Free Cash Flows (FCF) listed in the table below. The year 5 FCF consists of $25 million for year 5 and $75 million that represents the present value in year 5 of FCFs in years 6 through 10. After year 10, competition will drive incremental FCF to 0. Your discount rate is 10%.
Time 0 1 2 3 4 5
FCF ($MM) -50 5 10 15 20 100
Assuming you own 20% of the firm, how much value will be created for you if the firm takes this project?
a. $0 b. $5 Million c. $10 Million d. $15 Million
Explanation / Answer
so according to the question ,
Present value of all cash flows given need to be calculated wirh r=0.1
PV= 5/1.1 + 10/1.1^2 + 15/1.1^3 + 20/1.1^4 + 100/1.1^5 - 50
=49.93 million = 50 million
so value will created for you if the firm takes this project = 50*0.2 =10million
c. $10 Million
plz rate me LIFESAVER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.