Evaluating risk and return Stock X has a 10.5% expected return, a beta coefficie
ID: 2672420 • Letter: E
Question
Evaluating risk and returnStock X has a 10.5% expected return, a beta coefficient of 1.0, and a 35% standard deviation of expected returns. Stock Y has a 12.5% expected return, a beta coefficient of 1.2, and a 25.0% standard deviation. The risk-free rate is 6%, and the market risk premium is 5%.
Calculate each stock's coefficient of variation. Round your answers to two decimal places.
CVx = ________
CVy = ________
Calculate each stock's required rate of return. Round your answers to two decimal places.
rx = _____%
ry = _____%
Calculate the required return of a portfolio that has $9,000 invested in Stock X and $3,500 invested in Stock Y. Round your answer to two decimal places.
rp = _____ %
Explanation / Answer
1) CVX = 35/10.5 = 3.33
CVY = 25/12.5 = 2
2) rx = 6 +5(1) = 11%
ry = 6 + 5(1.2) = 12%
3) b = (9000/12500)(1) + (3500/12500)(1.2)
= 1.056
required rate of return = 6 + 5(1.056) = 11.28%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.