Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm has sales of $1,090, net income of $182, net fixed assets of $478, and cu

ID: 2672289 • Letter: A

Question

A firm has sales of $1,090, net income of $182, net fixed assets of $478, and current assets of $270. The firm has $94 in inventory. What is the common-size statement value of inventory?

52.5 percent

34.8 percent

8.6 percent

19.7 percent

12.6 percent

A firm has total assets of $4,430 and net fixed assets of $1,350. The average daily operating costs are $156. What is the value of the interval measure?

33.56 days

28.40 days

19.74 days

8.65 days

39.49 days

A firm has a debt-equity ratio of .37. What is the total debt ratio?

.41

.27

.59

1.70

1.37

A firm has total debt of $1,330 and a debt-equity ratio of .28. What is the value of the total assets?

$1,702

$3,734

$4,750

$2,800

$6,080

Al's Sport Store has sales of $2,710, costs of goods sold of $2,100, inventory of $545, and accounts receivable of $446. How many days, on average, does it take the firm to sell its inventory assuming that all sales are on credit?

133.3 days

94.7 days

93.4 days

73.4 days

148.7 days

The Purple Martin has annual sales of $4,700, total debt of $1,230, total equity of $2,400, and a profit margin of 6 percent. What is the return on assets?

6.00 percent

11.75 percent

7.77 percent

22.93 percent

10.09 percent

52.5 percent

34.8 percent

8.6 percent

19.7 percent

12.6 percent

Explanation / Answer

1.Common Size Statement Value Of Inventory=(Inventory/ total current assets)*100=(94/270)*100=34.8% 2.Interval measure= Quick assets / operating expenses= 4430-1350/156=19.74 Days 3. total debt ratio=debt/debt=equity=37/(37+100)=.27 4.Step1: Debt equity ratio= total debts/shareholders fund=.28=1330/sharehoder fund= Shareholder fund=4750 Step2:total assests= Shareholder fund+Total Debt= 4750+1330= 6080 5. 93.4 days 6.Step1= profit margin=profit/total sales= 6%=P/4700=P=282 Step2=return on assets= (P/total assets)*100=282/(2400+1230)=7.77%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote