A firm has capital structure containing 60% debt and 40% common stock equity. It
ID: 2631322 • Letter: A
Question
A firm has capital structure containing 60% debt and 40% common stock equity. Its outstanding bonds offer investors as 6.5% yield to maturity. The risk-free rate currently equals 5%, and the expected risk premium on the market portfolio equals 6%. The firm's common stock beta is 1.20.
a) What is the firm's required return on equity?
b)Ignoring taxes, use your finding in part (a) to calculate the firm's WACC.
c)Assuming a 40% tax rate, recaluculate the firm's WACC found in part (b).
d)Compare and contrast the values for the firm's WACC found in parts (b) and (c).
Explanation / Answer
a. required return on equity = risk free rate+beta*risk premium
= 5%+1.2*5%
=11%
b. WACC = weight of debt*cost of debt+weight of equity*cost of equity
= 60%*6.5%+40%*11%
=8.3%
c. WACC = weight of debt*cost of debt*(1-t)+weight of equity*cost of equity
=60%*6.5%*(1-40%)+40%*11%
=6.74%
c. The WACC of the company reduced due to the tax rate. As your corporate income tax rate goes up, your company's WACC goes down since a higher rate produces a larger tax shield.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.