The price and prmotion alternatives recommended for the two products by their re
ID: 2670523 • Letter: T
Question
The price and prmotion alternatives recommended for the two products by their respective brand managers included the possibility of using additional promotion or a price reduction to stimulate sales volume. A volume, price and cost summary for the two products as follows: Unit Price $2.00-$1.00, Unit variable costs 1.40-0.25, Unit contribution $0.60-$0.75, Unit volume,1,000,000 units-1,500,000 units. Both brand managers included a recommendation to eiher reduce price by 10 percent or invest an incremental $150,000 in advertising. What absolut increase in nit sales and dollar sales will be necessary to recoup the incremental increase in advertising expenditures for Rash-Away and Red-Away, how many additional sales dollars must be produced to cover each $1.00 of inremental advertising and the total contribution dollars if the price of product is reduced by 10 percent?Explanation / Answer
Rash-Away :
SP pu 2.00
Less Var cost pu 1.40
-------------------------------
COnt pu = 0.60
Unit Vol 1,000,000
SO Total COnt = 1,000,000*0.60 = $600,000
Less Addl Advtg $150,000
------------------------------
Net Income 450,000 .................(A1)
If price reduced by 10%,
SP pu 0.90*2.00 = 1.80
Less Var cost pu 1.40
-------------------------------
COnt pu = 0.40
Unit Vol 1,000,000
SO Total COnt = 1,000,000*0.40 = $400,000 ........(A2)
Red-Away :
SP pu 1.00
Less Var cost pu 0.25
-------------------------------
COnt pu = 0.75
Unit Vol 1,500,000
SO Total COnt = 1,500,000*0.75 = $1,125,000
Less Addl Advtg $150,000
------------------------------
Net Income 975,000 .................(B1)
If price reduced by 10%,
SP pu 0.90*1.00=0.90
Less Var cost pu 0.25
-------------------------------
COnt pu = 0.65
Unit Vol 1,500,000
SO Total COnt = 1,500,000*0.65 = $975,000 ,......(B2)
1. What absolut increase in unit sales and dollar sales will be necessary to recoup the incremental increase in advertising expenditures for Rash-Away and Red-Away,
Rash-Away :
A1. For Inc in Advtg, Cont pu 0.60.
So Addl units reqd = Inc in Avtg cost/COt pu = 150,000/0.60 = 250,000 units
SO addl Sales $$$ reqd = 250,000*$2 = $500,000
A2: Redcution in Sales price :
Cont pu = 0.40. DIff in COnt = 600,000-400,000 = 200,000
SO Addl units reqd = 200,000/0.40 = 500,000 units
SO Addl Sales reqd = 500,000*$1.80 = $900,000
Red-Away :
B1. For Inc in Advtg, Cont pu 0.75
So Addl units reqd = Inc in Avtg cost/COt pu = 150,000/0.75 = 200,000 units
SO addl Sales $$$ reqd = 200,000*$1 = $200,000
B2: Redcution in Sales price :
Cont pu = 0.65. DIff in COnt = 11250,000-975,000 = 150,000
SO Addl units reqd = 150,000/0.65 = 230,769 units
SO Addl Sales reqd = 230,769*$0.9 = $207,692
how many additional sales dollars must be produced to cover each $1.00 of inremental advertising and the total contribution dollars if the price of product is reduced by 10 percent?
Pl see the above colred nos for answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.