A corporation has decided to replace an existing asset with a newer model. Two y
ID: 2665851 • Letter: A
Question
A corporation has decided to replace an existing asset with a newer model. Two years ago, the existing asset originally cost $70,000 and was being depreciated under MACRS using a five-year recovery period. The existing asset can be sold for $30,000. The new asset will cost $80,000 and will also be depreciated under MACRS using a five-year recovery period. If the assumed tax rate is 40 percent on ordinary income and capital gains, the initial investment is ________.a. $27,600
b. $44,360
c. $49,240
d. $48,560
Explanation / Answer
The answer is 34,000
(Cost new asset+install cost)-(proceeds sale of old asset-tax on sale) +OR-Net working capital.
80,000+30,000=110,000
30,000-1,2000=18000
4,000 100000-24000+4000= 80,000
110000-80000+4000= $34000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.