A corporate executive officer is attempting to arrange a meeting of his three pr
ID: 3206915 • Letter: A
Question
A corporate executive officer is attempting to arrange a meeting of his three presidents for tomorrow morning. He believes that each of these three busy individuals, independently has a 60% chance of being able to attend the meeting Find the probability distribution of x, the number of vice presidents who can attend the meeting What is the probability that none of the three vice presidents can attend the meeting? If the meeting will be held tomorrow morning only if everyone can attend, what is the probability that the meeting will take place at this time? How many of the vice presidents should the CEO expect to be available for tomorrow morning's meeting?Explanation / Answer
(B)
let p be the probability that a vice president will be available. Hence p = 0.6
therefore probability that a vice president will not be available 1-p = 0.4
Probability that none of the vice presidents can attend the meeting = 0.4*0.4*0.4 = 0.064
(B)
Probability that everyone will come to meeting is 0.6*0.6*0.6 = 0.216
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.