Assume you plan to put money in an investment at the end of each year for 25 yea
ID: 2665020 • Letter: A
Question
Assume you plan to put money in an investment at the end of each year for 25 years. You plan to increase your annual contribution by 4% annually (a growing annuity). In 25 years, you plan to use your accumulated savings to buy an annuity that will pay you $100,000 at the beginning of every year fow 20 years. Use a 12% discount rate to estimate how much your first (year 1) contribution must be in order for you to adequately finance your retirement.NOTE: I would like the answer in two ways. First, I would like to use my BA II Plus TVM to calculate the answer so I would need to see what goes into N, I/Y, PV, PMT and FV. Would also like to see the mathematical way to solve this problem.
Explanation / Answer
The soln has 2 parts (Sort of reverse engg) :- 1. Find the PV of Annuity DUe of 20 Yrs which has PMT=$100,000, i=12%, n=20. 2. The AMount found in step 1 above is the FV of a growing annuity of term n=25, g=4%, i=12%. Step 1: Present value of annuitydue PVA = PMT(PVIFAi,n)*(1+i). So PVA = PMT*(1/i - 1/(i(1+i)^n))*(1+i) So we get PVA = PMT*(1/12% -1/(12%*(1+12%)^20))*(1+12%) ie PVA = PMT*(8.3333-0.8639)*1.12 = PMT*8.3657 = $100,000*8.3657 = $836,570 So PVA1 = $836,570 Step 2: FVA = $836,570, A = Initial Payment FVA = A*[(1+i)^n - (1+g)^n]/(i-g) ie FVA = A*[(1+12%)^25 - (1+4%)^25]/(12%-4%) ie FVA = A*[17 - 2.6658]/8% = 179.1775A so A = FVA/179.1775 = 836,570/179.1775 = $4,668.95 So I will make an initial payment of $4668.95 & every year I will increase it by 4% to get a Lump sum of $836,570 t end of 25 Years. I will then get an annual ayment of $100,000 for next 20 yrs.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.